O co chodzi ze świeżością kwiatów?

Kwiat żyje nadal po obcięciu, a do życia potrzebuje wody i składników odżywczych – i to jest cały sekret. Jak zapewnić mu to, czego potrzebuje?

Są cztery bardzo ważne zasady (kroki):

Krok 1 – higiena

Nie wystarczy otrzymanego bukietu wstawić do wazonu z wodą. Koniecznie należy pamiętać o higienie! Wazon musi być dokładnie umyty (należy zwrócić szczególną uwagę na zabrudzenia na jego wewnętrznych ściankach, ponieważ to na nich osadzają się bakterie, a te z kolei – przyspieszają proces gnicia wstawionych do środka kwiatów).

Krok 2 – nawadnianie

Wiele osób po otrzymaniu bukietu, wlewa do wazonu wodę z kranu i od razu umieszcza w nim kwiaty. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po wykonaniu kroku pierwszego, czyli po dokładnym umyciu wazonu, należy wlać do niego zimną, odstaną, przegotowaną wodę. Należy też zwrócić uwagę na to, by wielkość wazonu odpowiadała wielkości otrzymanego bukietu.

Teraz możemy zająć się podcinaniem łodyg (zawsze ukośnie – najlepiej pod strumieniem bieżącej wody, i zawsze z wykorzystaniem ostrego noża), a także usuwaniem liści z dolnej ich części. Końcówki łodyg możemy też na chwilę przytrzymać we wrzątku, co udrożni kanaliki w ich wnętrzu i ułatwi kwiatom pobieranie wody z wazonu. Po tych zabiegach należy jak najszybciej umieścić kwiaty w przygotowanym wazonie.

Istotna jest też ilość wody. Powinna sięgać do połowy łodygi (wyjątek stanowią gerbery i tulipany, w przypadku których wody powinno być mniej – gerbery zanurzamy w wodzie na 3 cm do 5 cm długości łodygi).

Jeśli chcemy uniknąć rozwoju mikroorganizmów, które przyspieszą proces więdnięcia i gnicia naszego bukietu, musimy pamiętać o codziennej wymianie wody w wazonie! Warto też ponownie przyciąć nieco łodygi i poprawić ich drożność. W przypadku stosowania specjalnych odżywek (nasza kwiaciarnia dodaje je gratis do każdego zakupionego bukietu), wodę można wymieniać co 3-4 dni.

Uwaga na wyjątki! Podcinanie łodyg powinno odbywać się inaczej w przypadku kwiatów takich jak maki, poinsecje czy gazanie. W ich wnętrzu znajduje się sok mleczny, który – po umieszczeniu kwiatów w wazonie – szybko zakrzepnie, całkowicie zamykając kanaliki. Skuteczną metodą, która pozwoli na wypłynięcie soku, jest zanurzenie łodyg we wrzątku lub przypalenie ich końcówek. Po takim zabiegu możemy już umieścić kwiaty w wazonie z wodą.

Krok 3 – odżywianie

Jeśli codzienna wymiana wody w wazonie wydaje się nam uciążliwa lub mamy skłonność do zapominania o tym zabiegu, możemy wykorzystać specjalną odżywkę, która nie tylko zapewni wodzie świeżość (od 4 do 6 dni), ale jednocześnie zapobiegnie rozwoju bakterii (warto dodać, że kwiaciarnia Kwiatem Malowane gratisowo dodaje odżywkę do każdego zakupionego bukietu).

Odpowiednia ilość wody w stosunku do odżywki, ma zasadnicze znaczenie dla trwałości kwiatów, co ilustruje poniższy wykres:

wykres

profesjonalna-odzywka-do-kwiatow

Niezbędne materiały do prawidłowego przygotowania bukietu: ostry nóż, jedna z odżywek na 0,5l lub na 1l wody i nasza instrukcja jak dbać o bukiet – dodawana do każdego bukietu

Krok 4 – ochrona przed parowaniem

Kwiaty cięte szybciej tracą wodę w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura, a niska wilgotność. Parowaniu, a tym samym szybkiemu traceniu wody, sprzyja też dużą ilość liści na łodygach (dlatego tak istotne jest ich usunięcie z tej części pędu, który zanurzony zostanie w wodzie).

Starajmy się zatem nie ustawiać wazonu z bukietem w miejscu silnie nasłonecznionym. Warto też zadbać o to, by wazon nie znajdował się w miejscu, w którym łatwo o przeciągi (bukiet szybciej straci świeżość).

Warto wiedzieć!

1. Świeżych kwiatów nie umieszczamy w tym samym wazonie, w którym od kilku dni trzymamy już inny bukiet. Wydzielany przez „starszy” bukiet etylen, przyspieszy proces więdnięcia świeżo ściętych kwiatów.
2. Nie należy umieszczać wazonu z kwiatami w pobliżu owoców. Te również wydzielają etylen (na który szczególnie wrażliwe są np. goździki, róże czy kwiaty lwiej paszczy).

bukiet-przy-owocach

3. Kwiaty najlepiej umieścić w przezroczystym wazonie – ułatwi nam on kontrolowanie poziomu wody.
4. Jeśli nie posiadamy profesjonalnej odżywki do kwiatów, możemy wykorzystać roztwór kwasku cytrynowego (w proporcjach: pół płaskiej łyżeczki kwasku na 1 litr wody).
5. Możemy też umieścić w wodzie kawałek miedzi, która niszczy bakterie uszkadzające łodygi.
Podobny efekt osiągniemy wlewając do wazonu odrobinę coli lub rozpuszczając w niej tabletkę aspiryny.
6. Jeśli jest wyjątkowo ciepło, warto wrzucić do wazonu kilka rozdrobnionych, niewielkich kostek lodu. Przypominamy – kwiaty zdecydowanie preferują chłodniejsze otoczenie!
7. Jeśli kwiaty zaczynają więdnąć, możemy przedłużyć ich życie na kilka sposobów:
– skrócenie łodyg i zanurzenie ich końcówek we wrzątku;
– ułożenie w wannie z zimną wodą (na kilka godzin), a następnie włożenie do wazonu z wodą o odpowiedniej dla nich temperaturze;
– dodanie do wody szczypty cukru lub odrobiny miodu, które stanowią dobrą odżywkę dla większości kwiatów i pozwolą im dłużej zachować świeży wygląd;floralife-logo

Oczywiście w kwiaciarni Kwiatem Malowane, stosujemy wyłącznie profesjonalne odżywki i środki marki Floralife https://www.floralife.com/.

Zasugerowane powyżej „domowe sposoby” sprawdzają się, jeśli akurat nie mamy pod ręką odpowiednich preparatów, jednak zdecydowanie lepsze dla kwiatów są te, proponowane przez naszą kwiaciarnię.

Reasumując: jeśli chcemy zachować świeżość otrzymanego lub zakupionego w kwiaciarni bukietu, zastosujmy się do opisanych powyżej 4 kroków dbania o kwiaty. W przeciwnym razie ich los będzie taki, jak zaprezentowany na filmie:

A tego przecież wolelibyśmy uniknąć, prawda?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz